Principem operace je přenos dědičně nepoškozených zdravých vlasových kořínků do míst bez vlasů či prořídlých. Zákrok nelze provést při nedostatečné dárcovské ploše.
Jako dárcovské místo je využívána krajina v týle, kdeje vlasový porost silnější, hustší a odolný nepříznivému působení vlastního hormonu. Z tohoto místa je odebrán pruh kůže s vlasovými kořínky, jeho šíře je dána tím, aby bylo možno provést sešití rány s úplným sblížením stávající kůže s vlasy, délka je dána tím, jaké množství kořínků je třeba přenést. Z kožního pruhu s vlasovými kořínky jsou vytvořeny miništěpy(obsahují 2-5 kořínků) a mikroštěpy(1-2 kořínky). Ty jsou pak jednotlivě přeneseny na žádané místo. Vzdálenost mezi jednotlivými štěpy je dána tím, aby nedošlo k vzájemnému vytlačování po přenosu.
Kosmetický výsledek je dobrý, ale nelze docílit běžné hustoty vlasů. U míst bez vlasů je většinou třeba k lepšímu efektu dohustit transplantované místo v odstupu 6 měsíců opakováním zákroku. Tato doba je potřebná k uvolnění kůže v místě odběru, který se provádí ve stejné lokalitě. Přihojení přenesených štěpů je velmi úspěšné, zpravidla lze zaručit, že vlasy budou na transplantovaném místě nadále růst.
Vlasy začnou růst obvykle do 3 měsíců po zákroku. Počet štěpů je dán hustotou vlasů v místě odběru a velikostí plochy určené k transplantaci. Zákrok je prováděn v místním znecitlivění, je časově náročný, trvá dle velikosti transplantované plochy 4-8 hodin.Po operaci je přiložen obvaz na 3 dny, po sejmutí je prováděno denní mytí hlavy.
Stehy v místě odběru jsou odstraněny 10.den. Pooperační průběh je provázen otokem čela i očních víček, bolestivost je malá.